028_300dpi_7086x4724_all-free-download.com3.jpg

Vědci obrátili. Pobyt na poledním slunci je zdravý

Vědci zcela změnili názor na opalování. Zatímco dříve po desetiletí tvrdili, že je opalování se na poledním slunci zdraví škodlivé, dnes si myslí opak.

Nebezpečí, které v podobě možného vzniku rakoviny kůže přináší lidské pokožce ostré slunce, údajně zcela vyvažují, ba dokonce převažují kladné účinky, které organizmu přináší vznikající vitamín D.

"Běžte na polední slunce zcela bez ochranného krému a to nejméně na pár minut," napsal server telegraph.co.uk s odvoláním na mezinárodní zdravotnické autority,

Lidé podle lékařů tím, že se vyhýbají přímým slunečním paprskům daleko více riskují vážné zdravotní následky kvůli tomu, že jim bude chybět vitamín D.

Vitamín D ve zkratce

Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, derivátu cholesterolu. Ultrafialové záření stěpí B jádro sloučeniny za vzniku cholekalciferolu, tedy vitamínu D3. Tuto schopnost výroby vitamínu v kůži si osvojili suchozemští obratlovci přibližně před 300 milióny let, kdy se přesunuli z oceánu, který byl bohatý na vápník.

Syntéza působením slunečního záření by měla stačit na pokrytí až 80 % denní potřeby, v závislosti na zeměpisné šířce a ročním období. V potravinách se cholekalciferol nachází v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku a mléce. Jeho význam je v účasti při resorbci vápníku a fosfátu ze střeva a příspívá tak k regulaci a optimalizaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Fosfor i vápník jsou důležité pro stavbu kostí. Vitamín D je proto významný pro uchování kostí silných a nepoškozených.

Zdroj: wikipedia


Vědci a zdravotníci nyní vzkazují, aby se lidé chodili opalovat hlavně v letních měsících a to na nejméně deset minut v době, kdy je slunce nejsilnější. Jedině jeho paprsky tak vzbudí v těle chemické procesy vedoucí k vytváření vitamínu D.

"V zimě jsou sluneční paprsky slabé k tomu, aby se v těle vytvářel tento vitamín," dodali odborníci oslovení magazínem telegraph.co.uk.

Někteří lékaři dnes hovoří dokonce o "epidemickém nedostatku vitamínu D v lidském těle."

Zdravotníci ale na druhou stranu dodávají, že by se přímým účinkům poledního slunce měly vyhýbat těhotné ženy a lidé s citlivou pokožkou, či jiným vážným onemocněním. 


Zdroj: tn.nova.cz

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one